Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Wolf in the Forest
Beeld: Philipp Pilz / Unsplash

Is het einde van de volledige bescherming van de wolf in zicht?

De provincie Drenthe wil meer mogelijkheden om wolven te beheren en af te schieten. Samen met andere provincies en Duitse deelstaten wordt gelobbyd voor een verdere verlaging van de beschermde status. Ondertussen roept de huidige regelgeving een opmerkelijke vraag op: waar houdt het leefgebied van de wolf op als een roedel zich naast je tuin vestigt?

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

De Europese Unie verlaagde de status van de wolf eerder al van 'strikt beschermd' naar 'beschermd'. Sinds juli mogen boeren wolven bij gevaar zonder vergunning met licht en geluid van hun terrein verjagen. Maar volgens Drents gedeputeerde Henk Emmens (BBB) gaan de versoepelingen niet ver genoeg.

De provincie werkt daarom alvast aan een faunabeheerplan waarmee afschot mogelijk moet worden zodra de regelgeving dat toestaat. Emmens streeft uiteindelijk naar een wolfvrije provincie.

Wel uit de tuin, niet uit zijn leefgebied

De regels van BIJ12 laten zien hoe ingewikkeld de situatie is. Een wolf mag bij gevaar zonder vergunning van eigen terrein worden verjaagd. Maar wie wolven structureel bang wil maken voor mensen, heeft een vergunning nodig. Ook het verjagen uit hun leefgebied is zonder vergunning verboden.

Dat roept vragen op wanneer wolven zich vlak bij woningen en dorpen vestigen. Bewoners mogen een wolf bij gevaar wegjagen, maar niet zomaar voorkomen dat het dier terugkeert. Waar eindigt dan de menselijke leefomgeving en begint het beschermde wolvengebied?

We hebben de dodelijkste wolf van Europa

Vorig jaar waren 131 wolven volgens de onderzoekers verantwoordelijk voor de dood van ongeveer 3300 dieren. Dat komt neer op iets meer dan 25 gedode dieren per wolf. België volgt met gemiddeld 24,1 gedode dieren per wolf. In Noorwegen ligt dat aantal op 21,9, in Kroatië op 16,9 en in Oostenrijk op 16,2.

Drenthe wil doorpakken

In Provinciale Staten dringen BBB, VVD, CDA en JA21 aan op verdere maatregelen. De provincie kijkt onder meer naar Duitsland, waar probleemwolven onder voorwaarden mogen worden afgeschoten.

Een verdere verlaging van de beschermingsstatus betekent overigens niet dat de wolf vogelvrij wordt. Ook dan blijven Europese verplichtingen gelden om de wolvenpopulatie in stand te houden.

Toch lijkt de discussie te verschuiven. Niet langer staat alleen de bescherming van de wolf centraal, maar steeds nadrukkelijker de vraag hoeveel ruimte het dier krijgt in een dichtbevolkt land als Nederland.

Interior of the House of Representatives of the Netherlands
Beeld: Sisyfus / Wikimedia Commons

Van Essen wijst alternatief stikstofplan Landbouw Alliantie nu al af, maar wil wel in gesprek

Het alternatieve stikstofplan van de Landbouw Alliantie is nog maar net gepresenteerd, maar landbouwminister Jaimi van Essen heeft de belangrijkste voorstellen al van de hand gewezen. De minister wil binnenkort wel met de betrokken boerenorganisaties om tafel, al maakt hij op voorhand duidelijk dat zijn eigen stikstofplannen niet ter discussie staan.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

De Landbouw Alliantie, waarin Agractie, NMV, NVP en DDB samenwerken, presenteerde dinsdagmiddag in Den Haag een alternatief voor het stikstofbeleid van het kabinet. De organisaties willen de vergunningverlening weer op gang brengen zonder de ingrijpende maatregelen die volgens hen tot een forse krimp van de veestapel zullen leiden.

Het hele plan is hier te lezen.

Een belangrijk onderdeel is de invoering van een stikstofdrempelwaarde naar Duits voorbeeld. Daarnaast stelt de alliantie voor om zogenoemde significantiestroken van 250 meter rond stikstofgevoelige natuur in te voeren. Binnen deze stroken zouden strengere vergunningseisen gelden. Het kabinet gaat uit van zones van 500 tot 1.000 meter.

De alliantie wil bovendien dat de staat van de natuur opnieuw wordt beoordeeld, met meer aandacht voor feitelijke waarnemingen en andere oorzaken van natuurproblemen, zoals waterkwaliteit en invasieve soorten. Volgens de organisaties ligt in het huidige beleid te veel nadruk op stikstofberekeningen.

Minister houdt z'n poot stijf

Van Essen laat er weinig twijfel over bestaan hoe hij tegen het alternatief aankijkt. Volgens hem zijn de verschillen met de Landbouw Alliantie fundamenteel en bieden de voorgestelde versoepelingen geen oplossing voor de vastgelopen vergunningverlening.

"Nederland komt niet van het slot door de maatregelen af te zwakken op de plekken waar de natuur die het hardst nodig heeft en tegelijkertijd de regels voor vergunningverlening te versoepelen", aldus de minister.

Toch wil Van Essen met de organisaties in gesprek. Dat de partijen fundamenteel anders denken, maakt een gesprek volgens hem niet minder waardevol. Veel onderhandelingsruimte lijkt er alleen niet te zijn. De minister benadrukt dat het maatregelenpakket dat het kabinet voor de zomer presenteerde, de basis blijft waarop verder wordt gewerkt.

Daarmee lijkt de uitkomst van het overleg op voorhand dus al wel vast te staan: de Landbouw Alliantie mag haar voorstellen toelichten, maar de minister is niet van plan er iets mee te doen.

Discussie op Prikkebord

23 reacties
  • P

    pieta ·

    @producent Volgens een artikel wat Agractie deelt op Facebook is een aanpassing van 85% gras/rustgewassen op zand ook waarschijnlijk. Bron van artikel is de…

  • P

    producent ·

    @Sander O even cda bellen jan. Die gingen ons toch redden 👍 Heeft hij waarschijnlijk gedaan.…

  • R

    rene-de-jong ·

    additionaliteit Additionaliteit is vooral het punt bij vergunning verlening dat alles naar natuur moet. Plan 'konijnen' is voor zover ik het kan beoordelen…

seven pack of wolves on forest snow
Beeld: Eva Blue / Unsplash

Na Nederland wordt ook Denemarken overspoelt met Duitse wolven

De wolf is na bijna 200 jaar afwezigheid terug in Denemarken. De dieren zijn vanuit Polen via Duitsland naar het noorden getrokken en hebben zich vooral op Jutland gevestigd. Sinds 2021 groeit de populatie snel. Destijds telde Denemarken nog 14 wolven, terwijl afgelopen voorjaar naar schatting 49 volwassen dieren aanwezig waren. Daarnaast werden dit jaar minstens 61 welpen geboren.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

De terugkeer leidt tot toenemende conflicten met veehouders. Volgens het Deense ministerie van Milieu werden in 2025 maar liefst 1.285 landbouwhuisdieren door wolven gedood. Schapenhouders investeren grote bedragen in wolfwerende rasters en kuddebeschermingshonden, maar vinden dat de overheid onvoldoende ondersteuning biedt. Ook groeit de bezorgdheid onder bewoners, vooral nadat verschillende wolven opvallend dicht bij mensen en kinderen kwamen.

De Deense regering heeft daarom de regels voor het afschieten van probleemwolven versoepeld. Sinds 1 september mogen wolven die een onmiddellijk gevaar vormen voor mensen of dieren worden gedood wanneer een waarschuwingsschot onvoldoende effect heeft. De regering wil verdergaande mogelijkheden, maar de Europese Commissie heeft die vooralsnog afgewezen. De beschermde status van de wolf werd op Europees niveau in 2025 al verlaagd van 'strikt beschermd' naar 'beschermd'.

Volgens wolvenonderzoeker Peter Sunde van de Universiteit van Aarhus ligt een belangrijk deel van het probleem bij het menselijk gedrag. Sommige mensen onderschatten de risico's en mogelijk worden jonge wolven zelfs gevoerd, waardoor ze hun natuurlijke schuwheid verliezen.

Sunde verwacht dat de wolvenpopulatie verder groeit en uiteindelijk ongeveer 30 roedels kan omvatten. Maar ook in Denemarken wil men het landelijk gebied verpesten met hoge hekken: met beschermingsmaatregelen willen liefhebbers het aantal aanvallen op vee aanzienlijk verminderen.

Discussie op Prikkebord

1 reactie
  • C

    casev2 ·

    Scheelt dat er daar amper een beest buiten loopt. Dus de schade is al een stuk minder dan hier