Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Fitzhead: by Road’s Barn. Poultry farm with free-range hens. Eggs for sale here
Vrije uitloop is er voorlopig even niet bij Beeld: Martin Bodman / Wikimedia Commons

Wordt dit het laatste jaar met een landelijke ophokplicht?

Nederlandse pluimveehouders moeten hun dieren opnieuw binnenhouden vanwege vogelgriep. Toch zou de landelijke ophokplicht in de toekomst minder vaak nodig kunnen zijn. Het kabinet werkt aan verplichte vaccinatie van legkippen, waarmee het virus structureel moet worden teruggedrongen. De vraag is of dat al voor het volgende vogelgriepseizoen haalbaar is.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

Na drie vogelgriepuitbraken in korte tijd heeft staatssecretaris Silvio Erkens op 28 oktober opnieuw een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Daarmee herhaalt zich een inmiddels vertrouwd patroon. In oktober 2025 werd eveneens een landelijke ophokplicht ingevoerd, die pas op 11 juni 2026 volledig werd opgeheven. Bijna acht maanden moesten veel kippen binnenblijven.

Het kabinet wil van deze jaarlijks terugkerende maatregelen af. Daarom wordt gewerkt aan een plan om vaccinatie tegen vogelgriep verplicht te stellen voor legkippen. Met vaccinatie moet de kans op besmettingen en grootschalige ruimingen afnemen.

Vaccinatiepilot loopt tot 2027

Nederland is in 2025 begonnen met een praktijkproef waarbij kuikens op een pluimveebedrijf worden gevaccineerd. De proef loopt tot begin 2027. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de vaccinatie zelf, maar vooral naar het opsporen van eventuele besmettingen en de gevolgen voor de handel in eieren en pluimveeproducten.

Het gebruikte vaccin is in 2023 al goedgekeurd door de Europese Commissie. De eieren van de gevaccineerde kippen worden voorlopig uitsluitend in Nederland verkocht. Verschillende handelspartners buiten de Europese Unie stellen namelijk voorwaarden aan de import van producten van gevaccineerd pluimvee.

Juist deze handelsbelemmeringen vormen een belangrijke hindernis voor grootschalige vaccinatie. Een plotselinge invoering zou volgens het ministerie tot aanzienlijke logistieke en economische problemen kunnen leiden.

Geen garantie op einde ophokplicht

Vaccinatie betekent overigens niet dat het vogelgriepvirus verdwijnt. Wilde vogels kunnen het virus blijven verspreiden en ook gevaccineerde dieren zijn niet onder alle omstandigheden altijd volledig beschermd. Monitoring, hygiënemaatregelen en mogelijk tijdelijke ophokverplichtingen blijven daarom noodzakelijk.

Bovendien richt het huidige kabinetsplan zich op legkippen. Voor andere pluimveecategorieën biedt dat voorlopig nog geen volledige oplossing.

Staatssecretaris Erkens wil eind 2026 een plan van aanpak naar de Tweede Kamer sturen. Daarmee komt een structurele vaccinatiestrategie dichterbij, maar een concrete invoeringsdatum ontbreekt nog.

Het volgende vogelgriepseizoen begint mogelijk al voordat grootschalige vaccinatie volledig is ingevoerd. Wel lijkt de jaarlijkse afhankelijkheid van ophokken voor het eerst een serieus alternatief te krijgen.

Sloop oude stal, plek voor nieuwe melkstal met Komatsu kraan
Beeld: Rommert / TractorFan

Het boerenlandschap sterft een stille dood: al 920 veehouderijlocaties zonder dieren

De gevolgen van de landelijke stoppersregelingen worden steeds zichtbaarder op het Nederlandse platteland. Inmiddels staan 920 veehouderijlocaties leeg. De dieren zijn afgevoerd, de mestputten geleegd en op veel plaatsen wacht de sloop van de stallen. Vooral varkenshouders en melkveehouders maken gebruik van de regelingen.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

De leegstand wordt duidelijk uit cijfers van de Landelijke beëindigingsregeling veehouderijlocaties (Lbv), de Lbv-plus voor piekbelasters en de regeling voor kleinere sectoren. Volgens de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) hebben alleen al voor de eerste twee regelingen 1.576 veehouders een aanvraag ingediend.

Het grootste aantal aanvragen komt uit de varkenshouderij, met 573 aanvragen. Daarna volgen de melkveehouderij met 446, de pluimveehouderij met 243 en de vleeskalverhouderij met 210 aanvragen.

Honderden stallen wachten op sloop

Op 360 deelnemende varkensbedrijven zijn de dieren en mest inmiddels verdwenen. Van deze bedrijven zijn er 132 volledig door het beëindigingstraject. Nog eens 200 bedrijven bevinden zich in de sloopfase.

Ook in de melkveehouderij gaat het snel. Van de 283 deelnemende bedrijven hebben er 272 hun dieren en mest afgevoerd. Bij de pluimveehouderij zijn 93 locaties leeg en bij de vleeskalverhouderij 107.

Niet iedere aanvraag leidt overigens tot een bedrijfsbeëindiging. Bij de Lbv en Lbv-plus zijn inmiddels 527 aanvragen ingetrokken. Ook zijn er ondernemers die nog moeten beslissen of ze daadwerkelijk stoppen.

Vooral Gelderland en Brabant getroffen

De regionale verschillen zijn groot. In de gemeenten Venray en Ede zijn ieder 54 aanvragen ingediend. Barneveld volgt met 45 aanvragen. Ook Land van Cuijk, Deurne, Apeldoorn en Putten staan hoog op de lijst.

Opmerkelijk is dat Gelderland tegelijkertijd moeite heeft om geld voor een eigen beëindigingsregeling uit te geven. Van de provinciale middelen bleef dit jaar 9 miljoen euro ongebruikt. Vergunningproblemen en onzekerheid over toekomstige regelingen maken het voor ondernemers lastig om beslissingen te nemen.

Wat blijft er over van het platteland?

De beëindigingsregelingen moeten de stikstofneerslag op kwetsbare natuur verminderen. Maar ze veranderen ook het aanzien en de economische structuur van het buitengebied.

Met iedere stoppende veehouder verdwijnen niet alleen dieren uit de stallen, maar mogelijk ook opdrachten voor loonwerkers, voerleveranciers, dierenartsen en andere agrarische dienstverleners.

Discussie op Prikkebord

43 reacties
  • W

    weurding ·

    @Noorderling weet niet of puin gebruikt wordt om gesloopte kelders te dichten, zou er eerst zand in gooien, puin kom je altijd weer tegen

  • K

    Kruising ·

    @manneke als ik hier op de websites kijk vragen ze voor 100 kuub nog 2000 euro thuis gestort, serieus geld maar voor vulzand vragen ze nog meer

  • D

    de hoef ·

    a boeren willen bij lage prijzen jij mag het bij ons wel aannemen voor 3 euro , heb je zelf ook nog wat

Discussie op Boeren NL

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.