Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Taarup 1030
Beeld: Nick / TractorFan

BBB, SGP en JA21: geef boeren ruimte, schrap strenge stikstofnormen

BBB, SGP en JA21 willen dat het kabinet de landbouw meer ruimte geeft. De partijen pleiten voor het schrappen van de normen voor grootvee-eenheden, beperktere stikstofzones en haalbare doelen voor boeren. Het intrekken van vergunningen of een algemene korting wijzen zij af.

Door Co Scholten Bijgewerkt

De voorstellen zijn onderdeel van een gezamenlijk aanbod aan het kabinet. Volgens de drie partijen zijn boeren onmisbaar voor de voedselzekerheid, de economie en de leefbaarheid van het platteland. Juist in geopolitiek onzekere tijden moet het landbouwbeleid volgens hen ruimte bieden voor verdere ontwikkeling van de sector.

De partijen willen de normen voor grootvee-eenheden schrappen. Ook moet per 1 januari 2027 een rekenkundige ondergrens worden ingevoerd bij stikstofberekeningen.

Voor zonering rond kwetsbare natuur stellen zij een maximale afstand van 250 meter voor. Die zones zouden alleen moeten gelden rond leefgebieden die aantoonbaar overbelast zijn met stikstof én in slechte staat verkeren.

Haalbare doelen voor boeren

BBB, SGP en JA21 willen daarnaast dat de aangekondigde normen voor doelsturing worden aangepast. Die moeten realistischer worden en voor een brede groep boeren haalbaar zijn. Boeren moeten de doelen ook kunnen bereiken met aanpassingen aan hun stal en bedrijfsvoering.

Daarbij stellen de partijen als voorwaarde dat de stikstofvermindering door deze maatregelen juridisch houdbaar meetelt. Ook moeten vooraf voldoende geld en ruimtelijke ondersteuning beschikbaar zijn.

Het intrekken van vergunningen of het opleggen van een algemene korting is volgens de partijen niet aan de orde. Hun uitgangspunt is dat de landbouw zich verder kan ontwikkelen, met behoud van een sterke sector.

Bron: BBB – Constructief aanbod JA21, SGP en BBB aan het kabinet.

Advertenties · Boerderijen te koop

Discussie op Prikkebord

10 reacties
  • C

    Claas 1986 ·

    @Vdejong Die is vlinders aan het loslaten om de natuur te redden.

  • T

    Twentsch Land ·

    @Vdejong Als die nu bij elkaar het eens zijn heeft die nu niet aanwezig is een opdracht !

  • W

    Weidezicht ·

    Ik verwacht een uitzending van EO. Einde Oefening. Langdurig zwangerschapsverlof.

John Deere 6930 Premium
Beeld: Jotke / TractorFan

Landbouw Alliantie presenteert alternatief voor stikstofplannen kabinet

Vier landbouworganisaties presenteren vandaag (dinsdag 13 oktober) in Den Haag een gezamenlijk alternatief voor de stikstofplannen van het kabinet. Onder de naam Landbouw Alliantie willen Agractie, Dutch Dairymen Board (DDB), Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) en Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) een andere aanpak van de stikstofproblematiek voorstellen.

Door Tinus Guichelaar

De organisaties maken zich zorgen over de gevolgen van het huidige stikstofbeleid voor de Nederlandse landbouw en voedselproductie. Met hun gezamenlijke plan willen ze laten zien dat natuurherstel en behoud van een sterke agrarische sector volgens hen samen kunnen gaan.

Centraal in het voorstel staat het uitgangspunt 'eerst de diagnose, dan het behandelplan'. Volgens de Landbouw Alliantie is er onvoldoende inzicht in de daadwerkelijke toestand van afzonderlijke natuurgebieden en de oorzaken van eventuele achteruitgang. Naast stikstofdepositie spelen ook factoren als waterhuishouding en natuurbeheer een rol.

De organisaties benadrukken dat natuurbehoud en waar nodig natuurherstel noodzakelijk zijn, maar vinden dat maatregelen aantoonbaar effectief en noodzakelijk moeten zijn. Ook willen ze voorkomen dat de vergunningverlening nog jarenlang vastloopt.

Geen Farmers Defence Force

Het initiatief komt voort uit de samenwerking tussen landbouworganisaties die afgelopen zomer zes protestbijeenkomsten organiseerden. Farmers Defence Force (FDF), dat betrokken was bij de protestactie in Den Bosch, maakt geen deel uit van de nieuwe alliantie. FDF ondersteunt het initiatief wel op de achtergrond, maar wil ruimte houden om zelfstandig op politieke ontwikkelingen te reageren. Ook is het alternatieve plan nog niet met de achterban van FDF besproken.

De Landbouw Alliantie bestaat wel uit Agractie, de Nederlandse Melkveehouders Vakbond, Dutch Dairymen Board en de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders en wordt daarnaast ondersteund door Boeren met Toekomst en Vee&Logistiek Nederland. De deelnemende organisaties behouden hun eigen identiteit en standpunten, maar trekken gezamenlijk op rond het stikstofdossier.

Het alternatieve plan wordt vandaag om 12.30 uur gepresenteerd tijdens een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag.

Bronnen