Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Kacper Libera test zijn AI-model op een geitenhouderij
Beeld: UU.nl

AI kan extra ogen bieden bij controle op uiergezondheid

Een camera en kunstmatige intelligentie kunnen helpen om afwijkingen aan geitenuiers te herkennen. De techniek biedt ook kansen voor melkkoeien. Daarvoor moet het model wel verder worden ontwikkeld en getest.

Door Co Scholten Bijgewerkt

Onderzoeker Kacper Libera van de Universiteit Utrecht liet een camera geitenuiers filmen tijdens het melken. Kunstmatige intelligentie, ook wel AI genoemd, beoordeelde of de twee uierhelften ongelijk waren. Zo’n verschil kan wijzen op een uierontsteking. Het systeem stelt zelf geen diagnose.

Ook bij melkkoeien kunnen camera’s helpen bij het bewaken van de uiergezondheid. Onderzoekers kijken al naar warmtecamera’s in combinatie met AI. Deze systemen zoeken naar temperatuurverschillen in het uier die kunnen wijzen op een ontsteking. Dat werkt anders dan het herkennen van verschillen in vorm.

Een mogelijke volgende stap is om camerabeelden te combineren met gegevens uit de melkrobot, zoals melkproductie en geleidbaarheid. Bij een opvallende verandering kan de veehouder een melding krijgen om de koe extra te controleren.

Het geitenmodel is nog niet getest voor melkkoeien. Ook op geitenbedrijven is meer onderzoek nodig voordat de techniek breed kan worden ingezet. De camera kan de veehouder dus extra ogen geven, maar de beoordeling door de veehouder en dierenarts blijft nodig.

Discussie op Prikkebord

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.

DESIGN by  Milad Fakurian
Beeld: Milad Fakurian / Unsplash

Vreugdenhil verhoogt melkprijs naar 45,14 euro per 100 kilo

Zuivelbedrijf Vreugdenhil Dairy Foods verhoogt de melkprijs in oktober naar 45,14 euro per 100 kilo, de hoogste prijs van dit jaar.

Door Co Scholten

Zuivelbedrijf Vreugdenhil Dairy Foods verhoogt de gangbare melkprijs in oktober naar 45,14 euro per 100 kilo. Dit is een stijging van 2,01 euro ten opzichte van september. Het bedrijf tekent daarmee voor de grootste cumulatieve verhoging in twee opeenvolgende stappen.

De oktoberprijs is de hoogste melkprijs die Vreugdenhil in 2026 heeft uitbetaald. In september ging de prijs al omhoog met 1,70 euro per 100 kilo. Samen vormen deze verhogingen een inhaalrace in de melkprijzen.

John Deere 6930 Premium
Beeld: Jotke / TractorFan

Landbouw Alliantie presenteert alternatief voor stikstofplannen kabinet

Vier landbouworganisaties presenteren vandaag (dinsdag 13 oktober) in Den Haag een gezamenlijk alternatief voor de stikstofplannen van het kabinet. Onder de naam Landbouw Alliantie willen Agractie, Dutch Dairymen Board (DDB), Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) en Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) een andere aanpak van de stikstofproblematiek voorstellen.

Door Tinus Guichelaar

De organisaties maken zich zorgen over de gevolgen van het huidige stikstofbeleid voor de Nederlandse landbouw en voedselproductie. Met hun gezamenlijke plan willen ze laten zien dat natuurherstel en behoud van een sterke agrarische sector volgens hen samen kunnen gaan.

Centraal in het voorstel staat het uitgangspunt 'eerst de diagnose, dan het behandelplan'. Volgens de Landbouw Alliantie is er onvoldoende inzicht in de daadwerkelijke toestand van afzonderlijke natuurgebieden en de oorzaken van eventuele achteruitgang. Naast stikstofdepositie spelen ook factoren als waterhuishouding en natuurbeheer een rol.

De organisaties benadrukken dat natuurbehoud en waar nodig natuurherstel noodzakelijk zijn, maar vinden dat maatregelen aantoonbaar effectief en noodzakelijk moeten zijn. Ook willen ze voorkomen dat de vergunningverlening nog jarenlang vastloopt.

Geen Farmers Defence Force

Het initiatief komt voort uit de samenwerking tussen landbouworganisaties die afgelopen zomer zes protestbijeenkomsten organiseerden. Farmers Defence Force (FDF), dat betrokken was bij de protestactie in Den Bosch, maakt geen deel uit van de nieuwe alliantie. FDF ondersteunt het initiatief wel op de achtergrond, maar wil ruimte houden om zelfstandig op politieke ontwikkelingen te reageren. Ook is het alternatieve plan nog niet met de achterban van FDF besproken.

De Landbouw Alliantie bestaat wel uit Agractie, de Nederlandse Melkveehouders Vakbond, Dutch Dairymen Board en de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders en wordt daarnaast ondersteund door Boeren met Toekomst en Vee&Logistiek Nederland. De deelnemende organisaties behouden hun eigen identiteit en standpunten, maar trekken gezamenlijk op rond het stikstofdossier.

Het alternatieve plan wordt vandaag om 12.30 uur gepresenteerd tijdens een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag.

Bronnen

Interior of the House of Representatives of the Netherlands
Beeld: Sisyfus / Wikimedia Commons

Van Essen wijst alternatief stikstofplan Landbouw Alliantie nu al af, maar wil wel in gesprek

Het alternatieve stikstofplan van de Landbouw Alliantie is nog maar net gepresenteerd, maar landbouwminister Jaimi van Essen heeft de belangrijkste voorstellen al van de hand gewezen. De minister wil binnenkort wel met de betrokken boerenorganisaties om tafel, al maakt hij op voorhand duidelijk dat zijn eigen stikstofplannen niet ter discussie staan.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

De Landbouw Alliantie, waarin Agractie, NMV, NVP en DDB samenwerken, presenteerde dinsdagmiddag in Den Haag een alternatief voor het stikstofbeleid van het kabinet. De organisaties willen de vergunningverlening weer op gang brengen zonder de ingrijpende maatregelen die volgens hen tot een forse krimp van de veestapel zullen leiden.

Het hele plan is hier te lezen.

Een belangrijk onderdeel is de invoering van een stikstofdrempelwaarde naar Duits voorbeeld. Daarnaast stelt de alliantie voor om zogenoemde significantiestroken van 250 meter rond stikstofgevoelige natuur in te voeren. Binnen deze stroken zouden strengere vergunningseisen gelden. Het kabinet gaat uit van zones van 500 tot 1.000 meter.

De alliantie wil bovendien dat de staat van de natuur opnieuw wordt beoordeeld, met meer aandacht voor feitelijke waarnemingen en andere oorzaken van natuurproblemen, zoals waterkwaliteit en invasieve soorten. Volgens de organisaties ligt in het huidige beleid te veel nadruk op stikstofberekeningen.

Minister houdt z'n poot stijf

Van Essen laat er weinig twijfel over bestaan hoe hij tegen het alternatief aankijkt. Volgens hem zijn de verschillen met de Landbouw Alliantie fundamenteel en bieden de voorgestelde versoepelingen geen oplossing voor de vastgelopen vergunningverlening.

"Nederland komt niet van het slot door de maatregelen af te zwakken op de plekken waar de natuur die het hardst nodig heeft en tegelijkertijd de regels voor vergunningverlening te versoepelen", aldus de minister.

Toch wil Van Essen met de organisaties in gesprek. Dat de partijen fundamenteel anders denken, maakt een gesprek volgens hem niet minder waardevol. Veel onderhandelingsruimte lijkt er alleen niet te zijn. De minister benadrukt dat het maatregelenpakket dat het kabinet voor de zomer presenteerde, de basis blijft waarop verder wordt gewerkt.

Daarmee lijkt de uitkomst van het overleg op voorhand dus al wel vast te staan: de Landbouw Alliantie mag haar voorstellen toelichten, maar de minister is niet van plan er iets mee te doen.

Discussie op Prikkebord

23 reacties
  • P

    pieta ·

    @producent Volgens een artikel wat Agractie deelt op Facebook is een aanpassing van 85% gras/rustgewassen op zand ook waarschijnlijk. Bron van artikel is de…

  • P

    producent ·

    @Sander O even cda bellen jan. Die gingen ons toch redden 👍 Heeft hij waarschijnlijk gedaan.…

  • R

    rene-de-jong ·

    additionaliteit Additionaliteit is vooral het punt bij vergunning verlening dat alles naar natuur moet. Plan 'konijnen' is voor zover ik het kan beoordelen…