Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Verwachte zonneopbrengst per provincie op 1 november 2026, als percentage van de seizoensnorm
Verwachte opbrengst ten opzichte van de seizoensnorm. Eén representatief meetpunt per provincie. Beeld: Nieuwsgrazer · KNMI via Open-Meteo · PVGIS · CBS/PDOK

Zonnepanelen uitzonderlijk zwak voor de tijd van het jaar: de meeste opbrengst in het zuiden

Het is voor zondag de verwachting dat een standaardinstallatie van 10 zonnepanelen (4 kWp) ongeveer 1,1 kWh op zal leveren. Vergeleken met een gemiddelde dag rond deze tijd van het jaar ligt de opbrengst op 16 procent: uitzonderlijk weinig voor de tijd van het jaar. Het zuiden van het land is duidelijk in het voordeel. Het hoogst ligt de opbrengst in Zeeland, Limburg en Noord-Holland, het laagst in Overijssel en Flevoland, waar bewolking de opbrengst drukt.

Door NieuwsGrazer Bijgewerkt

In Nederland wordt al 228 maanden (19 jaar) de zonneopbrengst bijgehouden. Daarmee zit de verwachting 84 procent onder wat een gemiddelde 1 november oplevert. Vergelijkbare dagen leverden in de afgelopen 19 jaar in 4 procent van de gevallen minder op. Als voorbeeld dient een standaardinstallatie van 10 panelen (4 kWp) pal op het zuiden.

Weersverwachting vandaag

Het weerbeeld voor zondag: overdag dicht bewolkt, met nauwelijks een zonnestraal. Er valt niet overal neerslag: op de ene plek blijft het droog, op de andere valt wat lichte regen. De temperatuur loopt in de middag op tot 11 à 13 graden.

Provincie voor provincie: de verwachte opbrengst

Als we kijken naar de opbrengst per provincie, dan is dit het beeld:

RegioVerwachte opbrengstT.o.v. normaalBeoordeling
Zeeland1,9 kWh27%Slecht
Limburg1,8 kWh23%Slecht
Noord-Holland1,8 kWh28%Slecht
Zuid-Holland1,2 kWh19%Slecht
Noord-Brabant1,1 kWh14%Slecht
Gelderland1,0 kWh14%Slecht
Utrecht1,0 kWh14%Slecht
Fryslân0,8 kWh13%Slecht
Drenthe0,7 kWh11%Slecht
Groningen0,6 kWh10%Slecht
Flevoland0,6 kWh9%Slecht
Overijssel0,5 kWh8%Slecht

Alle opbrengsten gelden voor 10 panelen met samen 4 kWp, pal op het zuiden en 35 graden gekanteld; een grotere of anders gerichte installatie schaalt ongeveer evenredig mee.

Het verschil tussen de provincies

De opbrengst in Zeeland ligt vandaag 1,4 kWh boven die in Overijssel. In Zeeland is de opbrengst 3,7 keer zo hoog als in Overijssel. Dat verschil komt vrijwel helemaal door bewolking: het aantal uren zon telt zwaarder dan de stand van de zon, die over een land van deze omvang nauwelijks varieert.

Stroomprijzen vandaag

Van 05:00 tot 00:00 komt de gemiddelde prijs vandaag uit op 0,442 euro per kWh. Dat is een all-in prijs voor consumenten: de marktprijs plus energiebelasting, btw en de gemiddelde inkoopvergoeding van leveranciers. Om 13:15 begint het goedkoopste kwartier (0,390 euro), om 17:00 het duurste (0,503 euro). Tijdens de zonuren daalt de gemiddelde prijs met 0,014 euro ten opzichte van de hele dag, naar 0,428 euro. Zo werkt het bij veel zon: het stroomaanbod is dan groot op het moment dat de panelen leveren, dus daalt de prijs en levert terugleveren minder op dan zelf verbruiken.

Hoe komt deze verwachting tot stand?

Als basis dient HARMONIE AROME, het weermodel van het KNMI met een raster van ongeveer twee kilometer; de gegevens halen we op via Open-Meteo. Voor elke provincie kijken we naar één punt: de provinciehoofdstad. Uit de verwachte instraling op een vlak onder 35 graden volgt de opbrengst met een systeemrendement van 86 procent en een temperatuurcorrectie, want een warm paneel levert minder.

De normale opbrengst voor deze datum komt uit PVGIS van de Europese Commissie, dat 19 jaar aan gemeten instraling per locatie bevat. Die cijfers rekenen we op dezelfde manier om naar kWh. Daardoor vergelijkt de verhouding tussen vandaag en normaal niet twee verschillende rekenmethodes. Het blijven wel twee losse modellen, de weersverwachting en de historische metingen, met elk een eigen afwijking. De percentages zijn daarom een richting en geen garantie.

We hebben de beoordeling geijkt op de 19 jaar aan data: een dag heet goed als hij beter is dan driekwart van de vergelijkbare dagen rond dezelfde datum, en zeer goed als hij beter is dan negen op de tien. Die grenzen komen uit de data.

Voor de stroomprijzen gebruiken we Dynamisch Tarief, dat de day-ahead prijzen van ENTSO-E vertaalt naar wat een consument betaalt.

Verwachte zonneopbrengst per provincie op 30 oktober 2026, als percentage van de seizoensnorm
Verwachte opbrengst ten opzichte van de seizoensnorm. Eén representatief meetpunt per provincie. Beeld: Nieuwsgrazer · KNMI via Open-Meteo · PVGIS · CBS/PDOK

Zonnepanelen op normaal niveau voor de tijd van het jaar – het zuiden profiteert het meest

Voor vrijdag verwachten we dat 10 zonnepanelen met samen 4 kWp ongeveer 6,0 kWh opwekken. Ten opzichte van een normale dag rond deze datum is dat 86 procent, ofwel een normale dag voor de tijd van het jaar. In het zuiden van het land is de opbrengst duidelijk hoger. De gunstigste omstandigheden zijn er in Limburg, Zeeland en Noord-Brabant; in Flevoland en Fryslân drukt bewolking de opbrengst.

Door NieuwsGrazer Bijgewerkt

In Nederland wordt al 228 maanden (19 jaar) de zonneopbrengst bijgehouden. Vergeleken met een gemiddelde 30 oktober ligt de verwachte opbrengst 14 procent lager. Van de vergelijkbare dagen in die periode leverde 45 procent minder op. De cijfers gelden voor een gestandaardiseerde installatie van 10 panelen, samen 4 kWp, op het zuiden.

Het weer vandaag

Vrijdag wordt het overdag grotendeels bewolkt met een enkele zonnige opklaring. De zon schijnt het langst rond Maastricht (ongeveer 9 uur) en het kortst rond Lelystad (ongeveer 1 uur). Het wordt een droge dag, in het hele land. De middagtemperatuur ligt tussen de 13 en 15 graden.

Dit levert elke provincie op

Niet elke provincie krijgt evenveel zon. Zo verdeelt de opbrengst zich vandaag:

RegioVerwachte opbrengstT.o.v. normaalBeoordeling
Limburg13,5 kWh172%Goed
Zeeland10,7 kWh146%Goed
Noord-Brabant7,8 kWh103%Normaal
Gelderland7,8 kWh108%Normaal
Utrecht5,4 kWh78%Normaal
Noord-Holland4,9 kWh74%Normaal
Zuid-Holland4,4 kWh67%Normaal
Overijssel3,8 kWh55%Normaal
Drenthe3,7 kWh58%Normaal
Groningen3,4 kWh54%Normaal
Fryslân3,4 kWh53%Normaal
Flevoland3,0 kWh44%Matig

De getallen gelden per dag voor 10 panelen met samen 4 kWp, pal op het zuiden en onder een hoek van 35 graden. Een grotere of anders gerichte installatie schaalt ongeveer evenredig mee.

Waarom verschilt de opbrengst?

Limburg en Flevoland liggen vandaag 10,5 kWh uit elkaar. De opbrengst in Limburg is daarmee 4,4 keer zo groot. De verklaring is vooral de bewolking. De stand van de zon varieert nauwelijks over een land van deze omvang, het aantal zonuren daarentegen wel.

Zo staat de stroomprijs er vandaag voor

De gemiddelde stroomprijs tussen 05:00 en 00:00 is vandaag 0,465 euro per kWh. In die prijs zit alles: marktprijs, energiebelasting, btw en de gemiddelde inkoopvergoeding van leveranciers. Om 12:00 begint het goedkoopste kwartier (0,389 euro), om 17:00 het duurste (0,545 euro). De zonuren zijn goedkoper: gemiddeld 0,440 euro, ofwel 0,025 euro onder het daggemiddelde. Dat past bij een zonnige dag: het aanbod van zonnestroom drukt de prijs juist wanneer de panelen leveren, waardoor zelf verbruiken meer oplevert dan terugleveren.

Hoe komt deze verwachting tot stand?

De verwachting komt van het weermodel HARMONIE AROME van het KNMI, op een raster van ongeveer twee kilometer, opgevraagd via Open-Meteo. Elke provincie wordt vertegenwoordigd door één meetpunt, de hoofdstad. We rekenen de verwachte instraling op een vlak onder 35 graden om naar opbrengst met een systeemrendement van 86 procent, gecorrigeerd voor temperatuur, want een warm paneel levert minder.

Wat normaal is voor deze datum komt uit PVGIS van de Europese Commissie: 19 jaar aan gemeten instraling per locatie, met dezelfde omrekening naar kWh. Zo vergelijken we vandaag en normaal met dezelfde rekenmethode en niet met twee verschillende. De weersverwachting en de historische metingen blijven wel twee losse modellen met elk hun eigen afwijking, dus lees de percentages als een richting en niet als een garantie.

We hebben de beoordeling geijkt op de 19 jaar aan data: een dag heet goed wanneer hij beter uitpakt dan driekwart van de vergelijkbare dagen rond dezelfde datum, en zeer goed vanaf negen op de tien. De grenzen zijn dus niet zelf gekozen.

Voor de stroomprijzen gebruiken we Dynamisch Tarief, dat de day-ahead prijzen van ENTSO-E vertaalt naar wat een consument betaalt.