Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Verwachte zonneopbrengst per provincie op 26 oktober 2026, als percentage van de seizoensnorm
Verwachte opbrengst ten opzichte van de seizoensnorm. Eén representatief meetpunt per provincie. Beeld: Nieuwsgrazer · KNMI via Open-Meteo · PVGIS · CBS/PDOK

Gewone opbrengst voor zonnepanelen – zachte middag van 14 graden

Het is voor maandag de verwachting dat een standaardinstallatie van 10 zonnepanelen (4 kWp) ongeveer 4,9 kWh op zal leveren. Vergeleken met een gemiddelde dag rond deze tijd van het jaar ligt de opbrengst op 68 procent: wat gebruikelijk is voor de tijd van het jaar. Het noorden doet het vandaag beter dan het zuiden. In Overijssel, Flevoland en Gelderland werkt de zon het best mee voor de panelen; in Zeeland en Noord-Brabant blijft de opbrengst door bewolking achter.

Door NieuwsGrazer Bijgewerkt

In Nederland wordt al 228 maanden (19 jaar) de zonneopbrengst bijgehouden. Op basis van die cijfers zien we dat de opbrengst 32 procent lager ligt dan op een gemiddelde 26 oktober. Vergelijkbare dagen leverden in de afgelopen 19 jaar in 34 procent van de gevallen minder op. Het gaat steeds om dezelfde opstelling: 10 panelen van samen 4 kWp, op het zuiden.

Wat doet het weer vandaag?

Het weerbeeld voor maandag: overdag grotendeels bewolkt met een enkele zonnige opklaring. Het zonnigst wordt het rond Zwolle met ongeveer 6 uur, het minst zonnig rond Middelburg met ongeveer 1 uur. De temperatuur loopt in de middag op tot 12 à 14 graden. Landelijk valt er af en toe regen (plaatselijk tot ongeveer 3 millimeter).

Dit levert elke provincie op

Als we kijken naar de opbrengst per provincie, dan is dit het beeld:

RegioVerwachte opbrengstT.o.v. normaalBeoordeling
Overijssel7,2 kWh99%Normaal
Flevoland6,1 kWh82%Normaal
Gelderland5,5 kWh72%Normaal
Fryslân5,4 kWh82%Normaal
Limburg5,1 kWh62%Normaal
Noord-Holland4,7 kWh68%Normaal
Utrecht4,6 kWh62%Normaal
Drenthe4,6 kWh68%Normaal
Groningen4,6 kWh70%Normaal
Zuid-Holland4,5 kWh65%Normaal
Noord-Brabant3,8 kWh47%Matig
Zeeland3,3 kWh43%Matig

Berekend voor 10 panelen van samen 4 kWp, gericht op het zuiden onder 35 graden. Bij een grotere of anders gerichte installatie schaalt de opbrengst ongeveer evenredig mee.

Waarom verschilt de opbrengst?

Tussen Overijssel en Zeeland zit vandaag een verschil van 3,9 kWh. De opbrengst in Overijssel is daarmee 2,2 keer zo groot. Het ligt niet aan de stand van de zon, die over zo'n klein land bijna overal gelijk is, maar aan het aantal zonuren en dus aan de bewolking.

Wat kost een kWh vandaag?

Tussen 05:00 en 00:00 kost stroom vandaag gemiddeld 0,341 euro per kWh. Dat is een all-in prijs voor consumenten: de marktprijs plus energiebelasting, btw en de gemiddelde inkoopvergoeding van leveranciers. Om 05:00 begint het goedkoopste kwartier (0,176 euro), om 07:45 het duurste (0,526 euro). Tijdens de zonuren ligt de prijs gemiddeld 0,026 euro lager dan over de hele dag, op 0,315 euro. Dat past bij een zonnige dag: het aanbod van zonnestroom drukt de prijs juist wanneer de panelen leveren, waardoor zelf verbruiken meer oplevert dan terugleveren.

De berekening achter de cijfers

De verwachting komt van het weermodel HARMONIE AROME van het KNMI, op een raster van ongeveer twee kilometer, opgevraagd via Open-Meteo. Per provincie is één meetpunt gebruikt: de provinciehoofdstad. Met een systeemrendement van 86 procent en een correctie voor temperatuur (een warm paneel levert minder) wordt de verwachte instraling op een vlak onder 35 graden omgezet in kWh.

Wat normaal is voor deze datum komt uit PVGIS van de Europese Commissie: 19 jaar aan gemeten instraling per locatie, met dezelfde omrekening naar kWh. Zo vergelijken we vandaag en normaal met dezelfde rekenmethode en niet met twee verschillende. De verwachting en de historische metingen blijven twee losse modellen met elk hun eigen afwijking. Zie de percentages dan ook als een richting, niet als een garantie.

We hebben de beoordeling geijkt op de 19 jaar aan data: goed is een dag die beter uitpakt dan driekwart van de vergelijkbare dagen rond dezelfde datum, zeer goed een dag die beter is dan negen op de tien. De grenzen zijn dus niet zelf gekozen.

Voor de stroomprijzen gebruiken we Dynamisch Tarief, dat de day-ahead prijzen van ENTSO-E vertaalt naar wat een consument betaalt.