Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Verwachte zonneopbrengst per provincie op 24 oktober 2026, als percentage van de seizoensnorm
Verwachte opbrengst ten opzichte van de seizoensnorm. Eén representatief meetpunt per provincie. Beeld: Nieuwsgrazer · KNMI via Open-Meteo · PVGIS · CBS/PDOK

Normale zonnedag voor de tijd van het jaar, zonnig rond 's-Hertogenbosch, grijs rond Assen

Zonnepanelen leveren zaterdag naar verwachting ongeveer 7,1 kWh per standaardinstallatie op, gerekend met 10 panelen van samen 4 kWp. Vergeleken met een gemiddelde dag rond deze tijd van het jaar ligt de opbrengst op 93 procent: binnen de normale marges voor de tijd van het jaar. In het zuiden van het land is de opbrengst duidelijk hoger. De opbrengst is het hoogst in Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en het laagst in Groningen en Drenthe, waar bewolking de zon verdringt.

Door NieuwsGrazer Bijgewerkt

Als maatstaf nemen we de zoninstraling van de afgelopen 19 jaar (228 maanden). Daarmee zit de verwachting 7 procent onder wat een gemiddelde 24 oktober oplevert. Vergelijkbare dagen leverden in de afgelopen 19 jaar in 49 procent van de gevallen minder op. We rekenen met één standaardinstallatie: 10 panelen, samen 4 kWp, op het zuiden.

Wat doet het weer vandaag?

Overdag is het zaterdag wisselend bewolkt, met regelmatig een zonnige periode. Rond 's-Hertogenbosch zijn de meeste zonuren te verwachten (ongeveer 6 uur), rond Assen de minste (ongeveer 1 uur). Het kwik stijgt naar 12 tot 13 graden. Het hele land krijgt te maken met veel regen (lokaal tot zo'n 28 millimeter).

Verwachte opbrengst per provincie

De opbrengst varieert uiteraard per provincie, zoals we hier zien:

RegioVerwachte opbrengstT.o.v. normaalBeoordeling
Limburg11,2 kWh133%Normaal
Noord-Brabant10,0 kWh121%Normaal
Zuid-Holland9,4 kWh129%Normaal
Noord-Holland9,1 kWh124%Normaal
Utrecht8,3 kWh108%Normaal
Flevoland6,9 kWh89%Normaal
Zeeland6,9 kWh87%Normaal
Gelderland6,7 kWh86%Normaal
Overijssel5,8 kWh77%Normaal
Fryslân4,5 kWh64%Normaal
Drenthe3,0 kWh43%Matig
Groningen2,9 kWh43%Matig

Let op: de tabel gaat uit van 10 panelen (4 kWp) pal op het zuiden onder 35 graden, per dag. Een grotere of anders gerichte installatie schaalt ongeveer evenredig mee.

Waar zit het verschil

De opbrengst in Limburg ligt vandaag 8,3 kWh boven die in Groningen. Limburg levert 3,8 keer zo veel op. Het ligt niet aan de stand van de zon, die over zo'n klein land bijna overal gelijk is, maar aan het aantal zonuren en dus aan de bewolking.

Wat kost een kWh vandaag?

Gemiddeld kost een kWh stroom vandaag 0,178 euro, gerekend tussen 05:00 en 00:00. Genoemd wordt de volledige consumentenprijs, bovenop de marktprijs dus inclusief energiebelasting, btw en de gemiddelde inkoopvergoeding van leveranciers. Het goedkoopste kwartier begint om 13:45 met 0,137 euro; het duurste om 19:00 met 0,273 euro. In de zonuren is stroom gemiddeld 0,022 euro goedkoper dan over de hele dag: 0,156 euro per kWh. Dat is precies het patroon dat veel zon veroorzaakt: het aanbod drukt de prijs op het moment dat de panelen leveren, en terugleveren levert dan dus minder op dan zelf verbruiken.

De berekening achter de cijfers

Het weermodel HARMONIE AROME van het KNMI levert de verwachting, op een raster van ongeveer twee kilometer. We vragen de data op via Open-Meteo. Per provincie nemen we de provinciehoofdstad als enig meetpunt. We rekenen de verwachte instraling op een vlak onder 35 graden om naar opbrengst met een systeemrendement van 86 procent, gecorrigeerd voor temperatuur, want een warm paneel levert minder.

Voor wat normaal is rond deze datum gebruiken we PVGIS van de Europese Commissie: 19 jaar aan gemeten instraling per locatie, op dezelfde manier omgerekend naar kWh. Daarmee is de verhouding tussen vandaag en normaal niet vertekend door twee verschillende rekenmethodes. Houd er rekening mee dat de weersverwachting en de historische metingen twee losse modellen zijn met elk hun eigen afwijking: de percentages wijzen een richting aan en geven geen garantie.

De beoordeling is geijkt op die 19 jaar: goed is een dag die beter uitpakt dan driekwart van de vergelijkbare dagen rond dezelfde datum, zeer goed een dag die beter is dan negen op de tien. De grenzen zijn dus niet zelf gekozen.

Voor de stroomprijzen gebruiken we Dynamisch Tarief, dat de day-ahead prijzen van ENTSO-E vertaalt naar wat een consument betaalt.

Kees de Groot en Wilry Giesen delen hun ervaringen op het Agro Innovatie Event bij Nedap in Groenlo
Beeld: Smartdrip

Smartdrip zet stap van proefveld naar eerste commerciële toepassing

Smartdrip wordt na vijf jaar ontwikkelen en testen voor het eerst commercieel toegepast. Bij Wilry Giesen in Beek krijgt zeven hectare grasland druppelslangen op ongeveer 20 centimeter diepte. Die voorzien het gras gericht van water en kunnen meerdere jaren blijven liggen. Giesen verwacht hiermee op zijn droge zandgrond voldoende eiwitrijk gras te kunnen telen voor zijn biologische bedrijf. Smartdrip wil volgend jaar uitbreiden naar 30 tot 40 hectare, als de financiering en subsidie rondkomen.

Door Co Scholten Bijgewerkt

Kees de Groot en Wilry Giesen delen hun ervaringen op het Agro Innovatie Event bij Nedap in Groenlo.

Na vijf jaar ontwikkelen, onderzoeken en testen wordt Smartdrip voor het eerst commercieel toegepast op praktijkschaal. Bij agrarisch ondernemer Wilry Giesen in Beek wordt zeven hectare grasland voorzien van ondergrondse druppelslangen voor de gerichte toevoer van water. Op 25 november vertellen Kees de Groot (mede-eigenaar Smartdrip) en Wilry Giesen (agrarisch ondernemer) tijdens het Agro Innovatie Event bij Nedap in Groenlo samen over deze stap van proefveld naar praktijk.

De ontwikkeling van Smartdrip begon in 2021 vanuit het Melkvee Innovatie Centrum in Laren. In de jaren daarna werd de techniek verder ontwikkeld en getest. In 2024 werd een proefveld ingericht waarbij water en voedingsstoffen via ondergrondse druppelslangen werden toegediend. Een jaar later volgde onderzoek samen met Wageningen University & Research.

“Toen de resultaten in 2025 werden bevestigd, was voor ons het moment gekomen om door te pakken”, vertelt Kees de Groot, die samen met Erik Reefhuis eigenaar is van Smartdrip. “Je kunt blijven onderzoeken, maar uiteindelijk moet je ook kijken of het in de praktijk werkt.”

Eerste zeven hectare in de praktijk

Die praktijkfase begint nu bij agrarisch ondernemer Wilry Giesen in Beek. Op ongeveer zeven hectare worden de druppelslangen op circa 20 centimeter diepte aangelegd. Het is de eerste keer dat een agrarisch ondernemer het systeem op deze schaal zonder proefopzet als onderdeel van zijn bedrijfsvoering gaat gebruiken.

Voor Wilry komt die keuze niet uit de lucht vallen. Op hetzelfde perceel teelde hij eerder mais met druppelslangen die ieder voorjaar werden aangelegd en in het najaar weer verwijderd. Op deze droge zandgrond zag hij wat voldoende water met de opbrengst deed. “Het nut heeft zich voor mij eigenlijk al bewezen.”

Nu Wilry omschakelt naar biologisch verbouwt hij zelf geen mais meer en wil hij zoveel mogelijk gras telen. “Juist op deze droogtegevoelige grond is voldoende water daarbij belangrijk.” De nieuwe druppelslangen komen dieper in de grond te liggen en kunnen daar meerdere jaren blijven liggen. Dat scheelt ieder jaar opnieuw aanleggen en verwijderen.

Wilry ziet de investering daarom niet als een sprong in het diepe. “Voor mij is dit nu al een goede investering. Op deze grond en binnen onze biologische bedrijfsvoering verwacht ik dat het snel uit kan. Goed gras met voldoende eiwit is voor ons belangrijk. Op onze kleigrond thuis zou dat weer een ander verhaal zijn.”

Na deze eerste commerciële toepassing in Beek wil Smart Drip opschalen. Voor volgend jaar staat, mits de financiering en subsidie rondkomen, 30-40 ha op de planning.

Soms begint innovatie met de juiste verbinding

De Innovatie Coöperatie heeft geen rol gespeeld in de ontwikkeling van Smartdrip. Ze bracht via haar AI ontwikkelgroep twee partijen bij elkaar die nu samenwerken. Smartdrip mede-eigenaar Erik Reefhuis ontmoette daar Pieter Hoenderken, die met zijn ICT bedrijf inmiddels werkt aan het dataplatform voor de sensordata waarmee Smartdrip wordt aangestuurd.

“Onze rol bij Smartdrip is heel bescheiden geweest”, vertelt innovatiemakelaar Carel de Vries. “Maar dit vind ik wel een mooi voorbeeld van wat we als De Innovatie Coöperatie doen: mensen met verschillende kennis bij elkaar brengen en kijken wat daaruit kan ontstaan. Soms is één goede verbinding al genoeg om een innovatie weer een stap verder te helpen.”

Smartdrip op het Agro Innovatie Event

Op woensdagavond 25 november staan Kees de Groot en Wilry Giesen samen op het podium tijdens het Agro Innovatie Event bij Nedap in Groenlo. Kees vertelt over de ontwikkeling van Smartdrip en de stap van jaren testen naar de eerste commerciële toepassing. Wilry deelt waarom hij als agrarisch ondernemer juist nu voor het systeem kiest en wat hij ervan verwacht binnen zijn biologische bedrijfsvoering.

Zo komen op het podium zowel de ontwikkeling van de innovatie, als de keuze van de ondernemer die ermee aan de slag gaat samen.

Discussie op Prikkebord

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.

Discussie op TractorFan

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.

Skytree geeft vorm aan de CO₂-transitie door Direct Air Capture (DAC)-technologie te ontwikkelen die CO₂ uit de lucht afvangt en een nuttige nieuwe bestemming geeft
Skytree geeft vorm aan de CO₂-transitie door Direct Air Capture (DAC)-technologie te ontwikkelen die CO₂ uit de lucht afvangt en een nuttige nieuwe bestemming geeft: of de koolstof nu wordt hergebruikt in verschillende industrieën of permanent wordt opgeslagen. Beeld: Skytree

CO₂ uit buitenlucht als nieuwe bron voor glastuinbouw

Het Amsterdamse bedrijf Skytree wil CO₂ uit de buitenlucht halen en leveren aan onder meer de glastuinbouw. Telers kunnen dit gas gebruiken om hun gewassen te laten groeien. Een geplande installatie in IJsland moet naar verwachting in 2028 in gebruik komen.

Door Co Scholten Bijgewerkt

Planten hebben CO₂ nodig om te groeien. Daarom voegen glastuinders extra CO₂ toe aan de lucht in hun kassen. Met de techniek van Skytree kan dit gas rechtstreeks uit de buitenlucht worden gehaald. Dat biedt de tuinbouw mogelijk een nieuwe bron van CO₂.

De installatie werkt als een enorme stofzuiger. Grote ventilatoren zuigen buitenlucht aan. Speciale filters houden de CO₂ vast. De overige lucht stroomt weer naar buiten. De opgevangen CO₂ kan daarna via leidingen naar bedrijven worden gebracht.

Goedkope groene stroom

Skytree kiest voor IJsland vanwege de ruime beschikbaarheid van goedkope, duurzame stroom. Die stroom is nodig om de installatie voortdurend te laten draaien.

Het bedrijf wil op meerdere plekken zulke installaties bouwen. Deze zogenoemde Skyparks moeten zorgen voor een constante aanvoer van CO₂ aan onder meer tuinbouwbedrijven. Ook de voedingsindustrie en de chemische industrie kunnen het gas gebruiken.

Voor de ontwikkeling krijgt Skytree een lening van 1 miljoen euro van de Nederlandse staatsinvesteerder Invest International.

Nog duur en volop in ontwikkeling

CO₂ uit de lucht halen gebeurt al op beperkte schaal, onder meer in Zwitserland en de Verenigde Staten. De techniek is echter nog duur. Buitenlucht bestaat voor ongeveer 0,04 procent uit CO₂. Er moet dus veel lucht door de filters om voldoende gas te verzamelen.

Ook onderzoeksinstituut TNO onderzoekt technieken om CO₂ uit de lucht te halen. Volgens TNO blijft het daarnaast nodig om de uitstoot bij de bron te verminderen.

Voor de glastuinbouw biedt de techniek uitzicht op een extra CO₂-bron. Of deze ook breed inzetbaar wordt, hangt onder meer af van de kosten en de beschikbaarheid van voldoende duurzame stroom.