Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Fendt 207 V
Beeld: Gertdl / TractorFan

Van melkvee tot tomaten: deze agrarische ondernemers staan in de Quote 500

Ook dit jaar staan er weer boeren en tuinders in de Quote 500. Het tijdschrift schat hoeveel hun vermogen waard is. Sommigen van hun verdienen hun geld ook met bedrijven buiten de agrarische sector.

Door Co Scholten Bijgewerkt

Van de ondernemers op de foto’s staat Wijnand Pon het hoogst. Hij staat op plaats 7 met een geschat vermogen van 5,20 miljard euro. Pon is vooral bekend van de autohandel, maar is ook actief in de melkveehouderij met Koepon.

Andere agrarische ondernemers op deze lijst zijn:

  • Iwan en Mark van der Knaap – plaats 134, met 440 miljoen euro. Hun bedrijf Anthura ontwikkelt en produceert onder meer orchideeën en anthuriums.

  • Roy van Vliet – plaats 249, met 290 miljoen euro. Hij staat voor het eerst in de lijst en heeft een groot aandeel in tomatenbedrijf Agro Care.

  • Leo Hoogweg – plaats 331, met 220 miljoen euro. De paprikateler heeft volgens Quote 220 hectare kassen en 700 medewerkers.

  • Jurjen en Hugo Kruisinga – plaats 395, met samen 190 miljoen euro. De broers zijn actief in de beurshandel en melkveehouderij.

  • Gerard Kroef – plaats 407, met 185 miljoen euro. Hij is bekend van aardappelbedrijf Peka Kroef en staat voor het elfde jaar op rij in de lijst.

De bedragen zijn schattingen van Quote.

Ook agribusiness goed vertegenwoordigd in Quote 500

Naast boeren en tuinders staan ook veel ondernemers uit de agribusiness in de Quote 500 van 2026. Zij zijn actief in bijvoorbeeld veevoer, zuivel, zaden, landbouwmachines en de verwerking van groenten en vlees.

De ondernemers Jobien, Co en Koen de Heus scoren hier het hoogst. Hun gezamenlijke vermogen wordt door Quote geschat op 2,35 miljard euro. Daarmee staat de familie achter veevoerbedrijf De Heus op plaats 18.

Plaats

Ondernemer(s)

Bedrijf of activiteit

Geschat vermogen

18

Jobien, Co en Koen de Heus

De Heus, veevoer

€ 2,35 miljard

75

Piet Mazereeuw

Enza Zaden, zaadveredeling

€ 750 miljoen

99

Piet de Bruijne

Farm Frites, aardappelverwerking

€ 550 miljoen

137

Marc en Addy van Rooi

Van Rooi Group, slachterij en vleesverwerking

€ 440 miljoen

143

Jan Anker

Royal A-ware, zuivel

€ 425 miljoen

215

Hans van der Valk

Kassenbouw en bevestiging van zonnepanelen

€ 320 miljoen

243

Jaap Vreugdenhil

Vreugdenhil, melkpoeder

€ 295 miljoen

254

Gerrit en Peter Barnhoorn

Simba, rozenteelt in Ethiopië

€ 280 miljoen

276

Jack Aartsen

Aartsen Fruit & Vegetables, groente- en fruithandel

€ 260 miljoen

296

Frans Kramer

Kramer Food Family en Koninklijke Vezet, groenteverwerking

€ 245 miljoen

324

Aldo van der Laan

Zwanenberg, vleesverwerking

€ 225 miljoen

326

Hans Scholten

Kramp, handel in onderdelen

€ 225 miljoen

345

Kees, Robert en Suzanne Liet

Trioliet, landbouwmachines

€ 215 miljoen

363

Harrie, Guus en Mark Schippers

The Schippers Group, agrarische groothandel

€ 205 miljoen

364

Bas en Frank Barenbrug

Barenbrug, graszaad

€ 200 miljoen

372

Joost en Jasper van Loon

Interovo, eierverwerking

€ 200 miljoen

375

Arend Smilde

Smilde, voedingsmiddelen

€ 200 miljoen

397

Adrie Murre

The Onion Group, uien

€ 190 miljoen

401

Piet Bakker

Van Iperen, gewasbescherming en landbouw

€ 185 miljoen

445

Gerjhan Roerink

De Zuivelhoeve, toetjes

€ 170 miljoen

De vermogens zijn schattingen van Quote en hebben betrekking op de genoemde personen, niet op de omzet van hun bedrijven.

Bronnen

Discussie op Prikkebord

16 reacties
  • A

    arie.j ·

    Daar noem je er ook net een paar op…… Poetin doet er niet voor onder hoor, Met al die andere oligarchen om hem heen zijn ze de pest voor en wat rechtvaardige…

  • W

    weurding ·

    @arie.j quote: Maar jij stopt al je centen die je niet direct nodig hebt bij een verkoop in de brandkast Heb ik niet, ten eerste is het nog niet zo ver, ten…

  • K

    Kars ·

    @Twentsch Land niemand wordt heel rijk door echt eerlijk geld te verdienen

Lely Astronaut melkrobot
Deze melker is er ook altijd om 06:00. Beeld: Anoek2012 / Wikimedia Commons

Willen boeren permanent wintertijd? "Koeien hebben geen klok"

Komend weekend gaat de klok weer een uur terug. Voor veel Nederlanders betekent dat een uurtje langer slapen, maar op veehouderijbedrijven kan de overgang naar de wintertijd juist extra werk opleveren. Koeien, geiten en kippen houden zich immers niet aan de klok, maar aan hun vaste ritme. Vooral melkveehouders die op vaste tijden melken, moeten rekening houden met de omschakeling.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

In de nacht van zaterdag 24 op zondag 25 oktober gaat om 03.00 uur de klok terug naar 02.00 uur. Voor veehouders betekent dat soms dat het dagelijkse werkschema moet worden aangepast. Dieren zijn gewend aan vaste momenten voor voeren en melken. Een plotselinge verschuiving van een uur kan onrust veroorzaken.

Uit een eerdere peiling van Nieuwe Oogst (2018) onder 1.500 agrariërs bleek dat boeren verdeeld zijn over de zomer- en wintertijd. Vooral het tweemaal per jaar verzetten van de klok wordt als hinderlijk ervaren. Sommige melkveehouders meldden destijds zelfs tijdelijk een lagere melkproductie.

Groot voordeel van melkrobots

Er bestaat wel een belangrijk verschil tussen melkveehouders die traditioneel melken en bedrijven met melkrobots.

Wie trouw elke dag om zes uur 's morgens melkt, verschijnt na de overgang naar de wintertijd volgens de biologische klok van de koeien ineens een uur te laat op het strijdtoneel. Daarom kiezen veel melkveehouders ervoor de melktijden gedurende enkele dagen geleidelijk te verschuiven. Zo kunnen de dieren wennen aan het nieuwe ritme.

Bij bedrijven met melkrobots speelt dit probleem nauwelijks. De koeien bepalen daar grotendeels zelf wanneer ze gemolken worden. Afgezien van het feit dat een koe op een 25-urige dag meer melk lijkt te hebben geleverd, veranderd er niets.

Ook kippen kunnen geen klok kijken

Niet alleen melkkoeien zijn gevoelig voor veranderingen in hun dagelijkse routine. Ook in de pluimveehouderij spelen vaste tijdstippen een belangrijke rol.

Verlichting, voeren en andere stalprocessen worden vaak automatisch geregeld. Pluimveehouders moeten daarom rekening houden met het aanpassen van tijdschema's. Sommige ondernemers laten het ritme van hun dieren ongemoeid en passen liever hun eigen werktijden aan.

Afschaffen blijft moeilijk

De Europese Commissie stelde al in 2018 voor om het halfjaarlijkse verzetten van de klok af te schaffen. Het Europees Parlement stemde daar in 2019 mee in, maar de lidstaten bereikten nooit overeenstemming. Daardoor blijft de huidige regeling voorlopig bestaan.

Overigens betekent kritiek op de klokwisseling niet automatisch dat veehouders de zomertijd willen behouden. Veel boeren geven juist de voorkeur aan de wintertijd als permanente standaardtijd, omdat het dan in de winter eerder licht wordt.

Advertenties · Zoekt u nog melkkoeien?

Discussie op Prikkebord

20 reacties
Een knut (links) en een mug
Een knut (links) en een mug Beeld: Dunpharlain / Wikimedia Commons

Wat is het Shamonda-virus en hoe dodelijk is het?

In Frankrijk is voor het eerst het Shamonda-virus aangetroffen bij een mens. De patiënt, die een ernstig verzwakt immuunsysteem had, is inmiddels overleden. Het virus veroorzaakt sinds deze zomer ziekteverschijnselen bij runderen in verschillende Europese landen, waaronder Nederland. Maar hoe gevaarlijk is het voor mensen en dieren?

Door Tinus Guichelaar

De Franse gezondheidsautoriteiten maakten donderdag 22 oktober bekend dat het Shamonda-virus is vastgesteld bij een patiënt die in oktober overleed in een ziekenhuis in Lyon. De patiënt werd behandeld voor een ernstige aandoening en had al een sterk verzwakt afweersysteem.

Volgens de Franse autoriteiten houden de hersencomplicaties die bij de patiënt optraden zeer waarschijnlijk verband met de virusinfectie. Onderzoek moet uitwijzen welke rol het virus precies heeft gespeeld bij het overlijden.

Het is de eerste keer dat een besmetting bij een mens is vastgesteld. Hoewel het virus al sinds de jaren zestig bekend is, werd tot nu toe aangenomen dat mensen er niet mee besmet konden raken.

Wat is het Shamonda-virus?

Het Shamonda-virus (SHAV) werd in 1965 voor het eerst aangetroffen bij runderen in Nigeria. Het behoort tot de orthobunyavirussen en is nauw verwant aan het Schmallenbergvirus en het Akabanevirus.

Het virus wordt voornamelijk verspreid door knutten, kleine bloedzuigende insecten die ook blauwtong overbrengen. Rechtstreekse besmetting tussen volwassen dieren speelt voor zover bekend geen belangrijke rol.

Tot dit jaar kwam het virus vooral voor in Afrika en delen van Azië. In de zomer van 2026 werd het voor het eerst in Europa vastgesteld. Inmiddels zijn besmettingen aangetroffen in onder meer Duitsland, Frankrijk, Nederland, België, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje.

In Europa circuleren twee genetisch verschillende varianten, aangeduid als SHAV-EU1 en SHAV-EU2.

Hoe gevaarlijk is het voor runderen?

Bij volwassen runderen veroorzaakt het virus vooral koorts, diarree, lusteloosheid, ademhalingsproblemen en een dalende melkproductie. Op sommige melkveebedrijven werd een productiedaling van meerdere liters per koe gemeld.

Voor volwassen runderen lijkt de ziekte doorgaans niet dodelijk. De grootste zorgen bestaan over besmettingen tijdens de dracht.

Het virus kan via de moederkoe het ongeboren kalf bereiken. Besmettingen kunnen leiden tot verwerpingen, doodgeboren kalveren en aangeboren afwijkingen aan het skelet of zenuwstelsel. Hoe groot deze risico's precies zijn, wordt nog onderzocht.

Ook schapen, geiten, paarden en alpaca's kunnen besmet raken.

Hiltje
Knutten zitten graag op vochtige omgevingen bij warm weer. Foto: J.S. Stelling · Bekijk op TractorFan

Hoe dodelijk is het voor mensen?

Dat is voorlopig onbekend. De overleden Franse patiënt is het eerste bevestigde menselijke besmettingsgeval. Op basis van één patiënt kan geen betrouwbaar sterftepercentage worden vastgesteld.

Daar komt bij dat de patiënt al ernstig ziek was en dus een sterk verzwakt immuunsysteem had. Het is daarom nog niet duidelijk hoe gevaarlijk het virus zou zijn voor verder gezonde mensen.

Ook is onbekend hoe de besmetting precies heeft plaatsgevonden. De Franse autoriteiten vermoeden dat de patiënt in het oosten van Frankrijk is besmet, waar het virus afgelopen voorjaar en zomer onder dieren circuleerde.

Volgens de Franse overheid is er op basis van de huidige kennis geen aanwijzing voor een gezondheidsrisico voor de algemene bevolking.

Is er een vaccin?

Tegen het Shamonda-virus is geen vaccin beschikbaar. Ook bestaat er geen specifieke behandeling die het virus bij besmette dieren uitschakelt.

Voor veehouders ligt de nadruk daarom op bescherming tegen knutten en het beperken van besmettingen tijdens kwetsbare perioden van de dracht.

De ontdekking in Frankrijk laat zien dat het virus onder uitzonderlijke omstandigheden ook mensen kan infecteren. Of dit een eenmalig incident blijft of dat vaker menselijke besmettingen worden ontdekt, moet verder onderzoek uitwijzen.