Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
De Australische landbouwrobot Rusty
Beeld: Swarmfarm.com

Robot Rusty harkt gras - binnenkort ook in Nederland?

De Australische landbouwrobot Rusty heeft een nieuwe taak: hooi harken. In Bulyee, in West-Australië, werkt de zelfrijdende machine met een aangebouwde hark. Volgens fabrikant SwarmFarm is Rusty de eerste SwarmBot in Australië die hiervoor wordt ingezet.

Door Co Scholten Bijgewerkt
Video op Facebook Meet Rusty, the first SwarmBot in Australia to rake hay. Rusty has been putting his skills to the test with a hay rake at Bulyee in Western Australia. This is exactly why we built SwarmFarm as an...

Robot als werktuigdrager

De toepassing laat zien dat landbouwrobots steeds meer werkzaamheden kunnen uitvoeren. SwarmFarm ontwikkelt de robot als werktuigdrager. Boeren kunnen daarop passende werktuigen laten aansluiten, afhankelijk van hun gewassen en werkzaamheden. Het bedrijf gebruikt zijn robots al voor onder meer gewasbescherming en maaien.

Bij de inzet van Rusty werkten Steven en Amy Lee samen met de teams van Wilcarra en SwarmFarm. Over de werksnelheid, capaciteit en kosten van het harken geeft het bericht geen informatie.

Arbeidsbesparing interessant

Voor Nederlandse melkveehouders en loonwerkers is vooral de mogelijke arbeidsbesparing interessant. Een robot die zelfstandig gras bij elkaar harkt, zou tijdens de voederwinning een deel van het trekkerwerk kunnen overnemen. Daardoor kan de bestuurder tijd besteden aan andere werkzaamheden.

Of deze combinatie ook op Nederlandse graslandpercelen goed werkt, moet nog blijken. Denk aan het keren op kleine percelen, werken langs sloten en omgaan met een wisselende draagkracht van de bodem. Ook de kwaliteit van het harkwerk en de aansluiting op het oprapen of persen zijn belangrijk.

Kansen voor Nederland?

Rusty laat daarmee een interessante mogelijkheid zien: één landbouwrobot die met verschillende werktuigen meerdere taken op het bedrijf uitvoert. Wanneer deze toepassing beschikbaar komt voor Nederlandse boeren, staat niet in het bericht.

Advertenties · Tractorchauffeur

Deel dit artikel

Discussie op Prikkebord

3 reacties
  • G

    Grasbaal ·

    Bij deze Australische akkerbouwer met 18.000 hectare land is een hele "zwerm" van deze robots aan het werk: https://www.youtube.com/watch?v=hKp74F7Bpsw

  • J

    J Wiersma ·

    Daar hebben we deze variant hier al voor

  • @

    @T60402 ·

    Mooiste werk gaan ze mij niet afpakken. :grinning:

Discussie op TractorFan

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.

Fendt 207 V
Beeld: Gertdl / TractorFan

Van melkvee tot tomaten: deze agrarische ondernemers staan in de Quote 500

Ook dit jaar staan er weer boeren en tuinders in de Quote 500. Het tijdschrift schat hoeveel hun vermogen waard is. Sommigen van hun verdienen hun geld ook met bedrijven buiten de agrarische sector.

Door Co Scholten Bijgewerkt

Van de ondernemers op de foto’s staat Wijnand Pon het hoogst. Hij staat op plaats 7 met een geschat vermogen van 5,20 miljard euro. Pon is vooral bekend van de autohandel, maar is ook actief in de melkveehouderij met Koepon.

Andere agrarische ondernemers op deze lijst zijn:

  • Iwan en Mark van der Knaap – plaats 134, met 440 miljoen euro. Hun bedrijf Anthura ontwikkelt en produceert onder meer orchideeën en anthuriums.

  • Roy van Vliet – plaats 249, met 290 miljoen euro. Hij staat voor het eerst in de lijst en heeft een groot aandeel in tomatenbedrijf Agro Care.

  • Leo Hoogweg – plaats 331, met 220 miljoen euro. De paprikateler heeft volgens Quote 220 hectare kassen en 700 medewerkers.

  • Jurjen en Hugo Kruisinga – plaats 395, met samen 190 miljoen euro. De broers zijn actief in de beurshandel en melkveehouderij.

  • Gerard Kroef – plaats 407, met 185 miljoen euro. Hij is bekend van aardappelbedrijf Peka Kroef en staat voor het elfde jaar op rij in de lijst.

De bedragen zijn schattingen van Quote.

Ook agribusiness goed vertegenwoordigd in Quote 500

Naast boeren en tuinders staan ook veel ondernemers uit de agribusiness in de Quote 500 van 2026. Zij zijn actief in bijvoorbeeld veevoer, zuivel, zaden, landbouwmachines en de verwerking van groenten en vlees.

De ondernemers Jobien, Co en Koen de Heus scoren hier het hoogst. Hun gezamenlijke vermogen wordt door Quote geschat op 2,35 miljard euro. Daarmee staat de familie achter veevoerbedrijf De Heus op plaats 18.

Plaats

Ondernemer(s)

Bedrijf of activiteit

Geschat vermogen

18

Jobien, Co en Koen de Heus

De Heus, veevoer

€ 2,35 miljard

75

Piet Mazereeuw

Enza Zaden, zaadveredeling

€ 750 miljoen

99

Piet de Bruijne

Farm Frites, aardappelverwerking

€ 550 miljoen

137

Marc en Addy van Rooi

Van Rooi Group, slachterij en vleesverwerking

€ 440 miljoen

143

Jan Anker

Royal A-ware, zuivel

€ 425 miljoen

215

Hans van der Valk

Kassenbouw en bevestiging van zonnepanelen

€ 320 miljoen

243

Jaap Vreugdenhil

Vreugdenhil, melkpoeder

€ 295 miljoen

254

Gerrit en Peter Barnhoorn

Simba, rozenteelt in Ethiopië

€ 280 miljoen

276

Jack Aartsen

Aartsen Fruit & Vegetables, groente- en fruithandel

€ 260 miljoen

296

Frans Kramer

Kramer Food Family en Koninklijke Vezet, groenteverwerking

€ 245 miljoen

324

Aldo van der Laan

Zwanenberg, vleesverwerking

€ 225 miljoen

326

Hans Scholten

Kramp, handel in onderdelen

€ 225 miljoen

345

Kees, Robert en Suzanne Liet

Trioliet, landbouwmachines

€ 215 miljoen

363

Harrie, Guus en Mark Schippers

The Schippers Group, agrarische groothandel

€ 205 miljoen

364

Bas en Frank Barenbrug

Barenbrug, graszaad

€ 200 miljoen

372

Joost en Jasper van Loon

Interovo, eierverwerking

€ 200 miljoen

375

Arend Smilde

Smilde, voedingsmiddelen

€ 200 miljoen

397

Adrie Murre

The Onion Group, uien

€ 190 miljoen

401

Piet Bakker

Van Iperen, gewasbescherming en landbouw

€ 185 miljoen

445

Gerjhan Roerink

De Zuivelhoeve, toetjes

€ 170 miljoen

De vermogens zijn schattingen van Quote en hebben betrekking op de genoemde personen, niet op de omzet van hun bedrijven.

Deel dit artikel

Bronnen

Discussie op Prikkebord

16 reacties
  • A

    arie.j ·

    Daar noem je er ook net een paar op…… Poetin doet er niet voor onder hoor, Met al die andere oligarchen om hem heen zijn ze de pest voor en wat rechtvaardige…

  • W

    weurding ·

    @arie.j quote: Maar jij stopt al je centen die je niet direct nodig hebt bij een verkoop in de brandkast Heb ik niet, ten eerste is het nog niet zo ver, ten…

  • K

    Kars ·

    @Twentsch Land niemand wordt heel rijk door echt eerlijk geld te verdienen