Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Hirl SF Horizontal XE
Beeld: Hirl

Chinese e-trekker wordt elektrische zelfrijdende voermengwagen

De Duitse fabrikant Hirl heeft een elektrische trekker uit China omgebouwd tot een zelfrijdende voermengwagen. De machine laadt, mengt en voert volledig op stroom. Voor Nederlandse melkveehouders met eigen zonnestroom kan dat een interessante ontwikkeling zijn.

Door Co Scholten Bijgewerkt

De Hirl SF Horizontal XE combineert het aandrijfgedeelte van een Chinese Xeevo-trekker met een horizontale voermengwagen. Hirl verwijderde de vooras van de trekker en verbond de onderdelen met een knikgewricht. Zo ontstond een elektrische zelfrijder met knikbesturing. De machine werd gepresenteerd op de Rottalschau in het Duitse Karpfham.

Twee elektromotoren

De zelfrijder heeft twee elektromotoren van elk 90 pk: één voor het rijden en één voor het mengwerk en de voeropname. De mengkuip is leverbaar met een inhoud van 9, 11 of 13 kuub en heeft drie horizontale mengvijzels. Een frees aan de achterkant haalt het voer uit de kuil.

Drie tot vijf voerrondes

De CATL-accu heeft een bruikbare capaciteit van 105 kWh. Volgens Hirl is dat, afhankelijk van de omstandigheden, voldoende voor drie tot vijf volledige voerrondes: laden, mengen en lossen.

De fabrikant noemt een volledige laadtijd van ongeveer anderhalf uur bij 120 kW laadvermogen. Bij 30 kW duurt dit circa vier uur. De werkelijke inzetduur hangt af van de belasting en de omstandigheden op het bedrijf.

Voeren met eigen stroom

Voor Nederlandse melkveehouders is vooral de combinatie met eigen stroomproductie interessant. Laden met stroom van zonnepanelen kan helpen om het dieselgebruik voor het dagelijkse voeren te verminderen. Of dat financieel aantrekkelijk is, hangt onder meer af van de aanschafprijs, stroomkosten, laadvoorziening en benodigde capaciteit.

Een elektrisch aangedreven voermengwagen geeft tijdens het werk geen uitlaatgassen af in de stal. Hirl noemt daarnaast minder geluid als voordeel. Een Nederlandse verkoopprijs en informatie over levering en service in Nederland staan niet vermeld in de geraadpleegde productinformatie.

Bronnen: fabrikant Hirl en Top Agrar

Advertenties · Natte bijproducten

Discussie op Prikkebord

6 reacties
  • B

    Benny Telstar ·

    @aldert vooral Johanna 👍

  • J

    J Wiersma ·

    @Nick83 dikke accu zal wel de standaard worden om je eigen energie in op te slaan Maar windmolen zal nodig zijn voor de winter

  • N

    Nick83 ·

    voor een volledige werkdag En dan 's nachts opladen met zonnestroom?

Discussie op TractorFan

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.

The morning sunlight shines through trees upon the ground where horses are feeding.
Beeld: Leslie Saunders / Unsplash

Waar haalt de paardenhouder straks nog hooi vandaan?

De prijzen van hooi lopen verder op nu de gevolgen van de droge zomer doorwerken in de markt. Vooral geschikt weidehooi wordt schaarser. Niet alleen veehouders, maar ook paardenhouders krijgen daardoor te maken met hogere kosten voor hun wintervoorraad.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

Volgens de actuele marktprijzen van Nieuwe Oogst is Engels raaigrashooi in Goes gestegen naar 125 tot 145 euro per ton. Vier weken geleden lag de prijs nog tussen 110 en 120 euro. Daarmee is de gemiddelde notering in een maand met ongeveer 17 procent gestegen. Ook graszaadhooi en tarwestro zijn duurder geworden. De noteringen betreffen groothandelsprijzen exclusief btw.

In Nederland zijn volgens landbouwkundige analyses op veel plaatsen één tot twee grassnedes verloren gegaan. Vooral in juli en augustus groeide het gras nauwelijks. Ook in Frankrijk, Duitsland en Engeland vielen de opbrengsten tegen. In Frankrijk lag de cumulatieve grasgroei eind augustus zelfs 36 procent onder het langjarig gemiddelde.

Tunnelpoetsen
Er wordt nog druk gesleept met ruwvoer in Nederland Foto: Hatzke · Bekijk op TractorFan

Paardenhouders betalen de rekening

Voor paardenhouders kan de schaarste een flinke kostenpost worden. Paarden zijn voor hun dagelijkse voeding sterk afhankelijk van voldoende kwalitatief goed ruwvoer. Een paard dat dagelijks 10 kilo hooi eet, verbruikt op jaarbasis ongeveer 3,7 ton. Een prijsstijging van 50 euro per ton betekent dan ruim 180 euro aan extra voerkosten per paard per jaar. Als je het straks nog kunt krijgen.

Daarbij betalen particuliere paardenhouders doorgaans aanzienlijk meer dan de officiële groothandelsnoteringen. Hooi wordt vaak gekocht in kleinere balen, waarbij ook kosten voor persen, opslag, transport en levering worden doorberekend. Vooral eigenaren van meerdere paarden en pensionstallen kunnen daardoor fors hogere kosten tegemoetzien.

Niet iedere partij hooi is bovendien geschikt voor paarden. De samenstelling, het suikergehalte, de structuur en de hygiënische kwaliteit spelen een belangrijke rol. Een tekort aan geschikt paardenhooi kan daardoor groter zijn dan de algemene schaarste aan ruwvoer.

Advertenties · Deze kuilbalen zijn nog te koop via eFarm
Advertenties · Geliefd bij veel paardenhouders: graszaadhooi

Ook in andere Europese landen tekorten

De problemen beperken zich niet tot Nederland. In Frankrijk viel de grasproductie tijdens de zomer sterk terug, terwijl ook in Zuid-Duitsland en Engeland aanzienlijke opbrengstverliezen werden gemeld. Veehouders die zelf onvoldoende ruwvoer hebben gewonnen, houden hun bestaande voorraden eerder vast of moeten aanvullend hooi aankopen.

Dat zorgt voor extra concurrentie op de Europese hooimarkt. Handelaren zoeken inmiddels over grotere afstanden naar geschikte partijen, onder meer in Scandinavië. De langere transportafstanden maken geïmporteerd hooi bovendien duurder.

Weinig uitzicht op snelle prijsdaling

Hoewel er na de zomer weer regen is gevallen, worden de verloren grassnedes daarmee niet ingehaald. De wintervoorraad voor het seizoen 2026/2027 is daardoor kleiner dan gebruikelijk.

Of de prijzen de komende maanden verder stijgen, hangt af van de beschikbare voorraden, de import en de vraag vanuit de veehouderij en paardensector. Een snelle terugkeer naar een ruim aanbod ligt echter niet voor de hand. Vooral paardenhouders die nog geen wintervoorraad hebben aangelegd, kunnen daarvan de gevolgen ondervinden.

Discussie op Boeren NL

Nog geen reacties. Wat vind jij hiervan? Deel je ervaring of stel een vraag.