Nieuwsgrazer
Abonneren
Alleen in deze browser bewaard. Log in om je startpagina overal te hebben.
Happy Independence Day!!
Beeld: Natilyn Hicks Photography / Unsplash

Amerika kiest: links én rechts vrezen dat hun vertrouwde land verdwijnt

De Verenigde Staten stemmen vandaag, dinsdag 3 november, over de macht in het parlement. De uitslag bepaalt hoeveel ruimte president Donald Trump krijgt tijdens de laatste twee jaar van zijn presidentschap.

Door Co Scholten Bijgewerkt
Video op Facebook Trump: "I've kept every single promise I made except far more. I've actually kept far more promises than I made."

Houdt Trump de ruimte of krijgt hij tegenwind?

Bij de tussentijdse verkiezingen staat de meerderheid in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden op het spel. Ook kiezen Amerikanen in verschillende staten gouverneurs en andere bestuurders.

De spanning brengt zelfs mensen naar de stembus die nog nooit hebben gestemd. Persbureau AP sprak de 65-jarige Shane Dunn uit Pennsylvania. Hij bracht vorige week voor het eerst zijn stem uit en koos voor de Democraten. De ontwikkelingen in zijn land waren voor hem de reden om alsnog te gaan stemmen.

Uit gesprekken van AP blijkt dat zowel linkse als rechtse kiezers zich zorgen maken over de toekomst. Ze vrezen dat het Amerika dat zij kennen verdwijnt. Over de gewenste koers zijn ze het sterk oneens.

Voor Trump staat veel op het spel. Een Democratische meerderheid in één van beide kamers kan het moeilijker maken om zijn plannen door het parlement te krijgen. Behouden de Republikeinen de meerderheid, dan houdt hij meer politieke ruimte.

De eerste uitslagen worden vanaf middernacht Nederlandse tijd verwacht, in de nacht van dinsdag op woensdag. Het kan langer duren voordat uiteindelijk duidelijk is welke partij de meeste zetels krijgt.

Deel dit artikel

Discussie op Prikkebord

15 reacties
  • W

    WGeverink ·

    Ik heb een sprankje hoop dat het Islam regime in Iran eruit gewerkt wordt en iran terug kan naar pre 1979. Iran is volgens Netanyahu al dertig jaar lang slechts…

  • G

    Grasbaal ·

    Nederlandse tijd 9.00 uur weten we het, maar ik zet mijn geld zeker niet op Trump: https://polymarket.com/event/which-party-will-win-the-house-in-2026 Kiezers…

  • V

    Vdejong ·

    @Rene Strik ach Rene hou maar op. Tis veel beter om tegen een persoon in het buitenland te zijn die zijn land op de eerste plaats zet dan tegen hun eigen…

European flags at La Défense in Paris
Beeld: ALEXANDRE LALLEMAND / Unsplash

Nederland wijst EU-bezuinigingsplan af ondanks waarschuwingen agrarische sector

Nederland verwerpt het EU-bezuinigingsvoorstel en pleit voor verdere inkrimpingen, terwijl de agrarische sector waarschuwt voor onvoldoende financiering.

Door Tinus Guichelaar

Nederland heeft het bezuinigingsvoorstel voor de Europese begroting na 2027 van EU-voorzitter Ierland afgewezen. Minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat de broekriem van de Europese Unie nog strakker moet worden aangetrokken.

De afwijzing komt deze week, wanneer Europese regeringsleiders bijeen komen om over de meerjarenbegroting te spreken. LTO waarschuwt de Europese leiders om ervoor zorg te dragen dat de financiering in verhouding staat tot de ambities die Europa stelt aan boeren en tuinders. De agrarische organisatie vreest voor kortingen op het Europese landbouwbudget.

Deel dit artikel

trump is a orange (Official White House Photo by Shealah Craighead)
Beeld: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Trump raakt support Amerikaanse boeren kwijt door stijgende kosten

Amerikaanse boeren en veehouders worden geconfronteerd met sterk stijgende productiekosten, dalende opbrengsten en onzekerheid over het handelsbeleid. Dat zorgt voor groeiende onvrede over president Donald Trump, die juist op het conservatieve Amerikaanse platteland traditioneel veel steun geniet. Met de tussentijdse verkiezingen in november in aantocht kan dat politieke gevolgen krijgen.

Door Tinus Guichelaar Bijgewerkt

Vooral de immens onpopulaire oorlog met Iran raakt de Amerikaanse landbouwsector hard. De prijzen van diesel en kunstmest zijn fors gestegen. Eerder deze week kostte diesel gemiddeld meer dan 7,20 dollar per gallon. Ook kunstmest is aanzienlijk duurder geworden door verstoringen van de internationale energievoorziening en scheepvaart.

Daarnaast ondervinden Amerikaanse boeren de gevolgen van Trumps eveneens onpopulaire handelspolitiek. Importheffingen maken landbouwmachines, staal en andere productiemiddelen duurder. Tegelijkertijd hebben tegenmaatregelen van handelspartners de exportmogelijkheden beperkt. Vooral sojatelers worden getroffen doordat China steeds meer sojabonen uit Brazilië importeert.

Groeiende politieke onvrede

Uit een onderzoek onder 974 boeren in 44 staten blijkt dat 78 procent de stijgende productiekosten tot de belangrijkste zorgen rekent. Verder vindt 55 procent dat het federale regeringsbeleid hun bedrijfsvoering heeft geschaad, tegenover 19 procent die juist positieve gevolgen ziet.

Die onvrede kan gevolgen hebben voor de Republikeinen bij de tussentijdse verkiezingen in november. Trump kreeg in 2024 ongeveer 69 procent van de stemmen op het Amerikaanse platteland, maar volgens een recente peiling is inmiddels 57 procent van de plattelandskiezers ontevreden over zijn economische beleid.

De groeiende kritiek betekent niet automatisch dat boeren overstappen naar de Democraten. Veel boeren blijven Trump steunen vanwege zijn standpunten over immigratie, regelgeving en overheidsuitgaven. Politieke onderzoekers verwachten dus eerder dat teleurgestelde Republikeinse kiezers thuisblijven.

Voor Trump ontstaat daarmee een lastig dilemma. Zijn wispelturige beleid is in theorie gericht op het beschermen van de Amerikaanse economie en het verlagen van consumentenprijzen, maar verschillende maatregelen raken juist de boeren die tot zijn trouwste achterban behoren.

Op conservatieve Amerikaanse boeren forums zoals AgTalk is het uiten van kritiek op Trump inmiddels in de ban gedaan. Topics worden verwijderd vanwege de hoog oplopende gemoederen.

Deel dit artikel